Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Nebezpečné druhy zvířat

Nebezpečné druhy zvířat

Chov některých   obojživelníků  (Amphibia), plazů  (Reptilia),ptáků  (Aves), savců  (Mammalia) může  s sebou nést  také určitá rizika. Asi se  ptáte proč? Odpověď ale  také mnozí znáte jen si ji nechcete připustit ,to že   by vám mohli utést, v horším případě způsobit škodu nebo dokonce někomu ublížit či někoho zabít.Možná to některé  překvapí  a už celou řadu let máte  doma  nějakého ,,mazlíčka,, a při tom ani nevíte že porušujete zákon, proto že  ten váš  mazlík musí být registrovaný.
   Také jsem to nevěděl, pěstoval jsem doma pralesničky, žabky z čeledi Dendrobatidae ale také rohatky rodu Ceratophorys, chřestýše Crotalus Durisus a najivně jsem si myslel že pokud je vyoperovaný a nemá jedové váčky tak ho hlásit nikam nemusím proto že už jedovatý není.Ale i tady mě  vyvedl  náš známí herpetolog
Ivan Zwach z omylu že váčky se sice neobnoví ale jedovaté sliny si mohou cestu pořád nějak  najít, nebude to třeba už na zabití  dospělého zdravého člověka ale mohl by  usmrtit dítě nebo nemocného člověka. Každopádně je pořád nebezpečný a jeho zuby nejsou právě nejmenší.
  Až když jsme si domů donesli domácího mazlíčka Ara Ararauna (Ara Ararauna) s kterým chodím pravidelně ven a dcerky si s ním hraji jako s malým psem, jsem  musel nahlásit na krajskou veterinu jak mi zdůrazňoval  chovatel od kterého jsem si papouška z inkubátoru bral.,Na Krajské Veterině jsem se dozvěděl  o vyhlášce která toto celé jasně popisuje, jenom že se v ní nemluví  o chovu jedovatého  hmyzu, rybách... tak nevím, ale určitě se to vztahuje i k tomu.Neumím si představit jak někomu v paneláku  uteče třeba samičky jedovatého druhu štíra a rozmnoží se mimo terárka kde ji někdo choval.Tak stejně pavouci....

                                     VYHLÁŠKA č.75/1996 Sb.

Ministerstva zemědělství ze dne 26. března 1996, kterou se stanoví nebezpečné druhy zvířat

Ministerstvo zemědělství podle § 3 písm. h) zákona České národní rady č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění zákona č. 162/1993 Sb., stanoví :

  § 1

 Nebezpečné druhy zvířat  1)

 

1.      z třídy obojživelníků  (Amphibia)

a)      všechny druhy rohatek  (rod Ceratophrys)

b)      všechny druhy žab z čeledi  Dendrobatidae

2.      z třídy plazů  (Reptilia)

a)      všechny jedovaté druhy plazů

b)      dravé druhy želv z čeledi kajmankovitých  (Chelydridae)

c)      všechny druhy z řádu krokodýli  (Crocodylia)

d)      z podřádu ještěři  (Sauria) všechny druhy dorůstající v dospělosti přes 1 m délky těla včetně ocasu

e)      z podřádu hadi  (Ophidia) všechny nejedovaté druhy dorůstající v dospělosti přes 3 m délky těla včetně ocasu

3.      z třídy ptáků  (Aves)

a)     všechny druhy pštrosů a kasuárů  (řády  Struthioniformes, Rheiformes, Casuariiformes)

b)     všechny druhy z řádu veslonozí (Pelecaniformes)

c)     všechny druhy z řádu brodiví (Ciconiiforme ) s výjimkou kolpíků (čeleď Plataleidae)

d)     všechny druhy z řádu dravci (Falconiformes) s výjimkou jedinců chovaných v zajetí podle  zvláštního zákona 2)

e)     všechny druhy z řádu sovy (Strigiformes)

f)      velké druhy jeřábů (rody Grus, Anthropoides a Balearica)

g)     velké druhy papoušků (rody Ara, Anodorhynchus, Proboscigera, Calyptorhynchus)               

4.      z třídy savců  (Mammalia)

a)      všechny druhy z řádu primáti (Primates) s výjimkou makiů (podčeleď Cheirogaleinae) a příslušníků čeledí kombovití  (Galagidae), nártounovití (Tarsiidae) a kosmanovití (Callithricidae)

b)      všechny druhy řádu šelmy (Carnivora) včetně ploutvonožců  (Pinnipedia), s výjimkou domestikovaných druhů  - pes (Canis familiaris),  kočka (Felis catus),  fretka (Putorius furo)

c)      všechny druhy z řádu lichokopytníci (Perissodactyla) a  všechny druhy z řádu sudokopytníci (Artiodactyla), s výjimkou domestikovaných druhů - kůň  (Equus caballus), osel (Equus asinus) prase (Sus domesticus), koza (Capra hircus), ovce (Ovis aries), tur (Bos taurus), a některých kříženců (mula, mezek)

d)      všechny druhy řádu ptakořitní (Monotremata), z řádu vačnatci  (Marsupialia),  ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii), a všechny druhy klokanů z rodů  Macropus, Megaleia, Wallabia, a Dendrolagus, z řádu hlodavci (Rodentia) dikobrazi  (čeledi Hystricidae  a Erethizontidae), z řádu chudozobí (Edentata) mravenečník velký (Myrmecophaga tridactyla) a lenochodi (čeleď Bradypodidae).

 

§2

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. května 1996


přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005