Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Focení brkoslavů - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
 

Tito nádherně zbarvení ptáci k nám létají až z tajgy  a to celkem pravidelném v intervalu 4 roky ,kdy se jejich populace natolik zvedne že musí jít za potravou dál od svého rodného místa .Vzhledem k tomu že nepřišli s člověkem do kontaktu ,tak nejsou ani moc plaší a můžete se k nim přiblížit opravdu blízko. Často při svém putování za potravou jsou k vidění i v městských parcích na keřích šípků, kaliny a velice často na stromech s jmelím .Nejsou žádnou vzácností ani na jabloních s neopadanými jablky na kterých si rádi pochutnávají a díky kterým jsou jak v podnapilém stavu, ztrácí plachost a jsou opravdovými manekýny na focení  .Staří lidé tvrdí že když přiletí tito ptáci bude tuhá zima nebo že někdo umře ,no snad se dočkáme jara a neumřeme.

 

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)

 K focení těchto ptáků nám stačí troška štěstí je najít a mít u sebe fotoaparát, pokud je ale najdete někde na nějakém keři či stromu pojídat bobule a bude tam bobulí dost můžete si být jistí že zhruba ve stejnou hodinu na stejném místě budou také druhý den. Pokud né stačí se pořádně obléct a počkat než přiletí .Velké hejno nelze přehlédnout už z dálky jsou něco málo menší než  kosi a v letu tvarem křídel podobní nám všem známému špačkovi. 

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)Já mám smůlu že   starý jabloňový sad kam pravidelně létali vykáceli a tak na ně chodím do městského parku a k kostelu .Jenom že tam na ně ale také chodí poštolka a jestřáb tak že jsou víc plaší a za ten týden co tady jsou jich už ubylo. Pokud jsou na stromech tak většinou  vysoko v korunách stromů tam kde roste jmelí ,tak že budete potřebovat sklo s delším ohniskem , a když jsou v křoví tak se derou dovnitř mezi větve.

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)Jabloně byly asi nejideálnější místo na focení .Další příležitostí k focení     místo kam se chodí napít a koupat,i  tady jsem měl tento rok smůlu protože místo kde zvykli být je zamrzlé a jiné jsem nenašel. Snad zas za 4 roky .
 
 
 
 
 
 

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)                                                   

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)                                                                                                      
                               Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
    


                                                                                         

                                                                                                                                                       Silvestr Szabó © 2009

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005