Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Focení pomocí dálkově řízeného natáčení fotoaparátu na stativu

(wireless hands) Není to žádný výmysl  ale opravdu skvělá věc kterou lze dobře použít při focení zvěře,ptactva ale taky třeba při focení sportu nebo dokonce při paparazi.

 Výhodou je člověk nemusí hned vytahovat z banky  200 000Kč na pořádné sklo ale stačí když si tuto hračku postaví blízko předpokládaného místa kam zvěř chodí, jako třeba blízko nory uprostřed louky kde se chodí pást jeleni ,daňci,srny….tam mi pak stačí ,,50 nebo 150,, objektiv .Dobře se tak dají také fotit ptáci kteří jsou jinak dost plaší třeba někde u vody nebo závodní automobily v nějaké nebezpečné zatáčce či sportovní záběry z míst kam nás jinak pořadatelé nepustí. Hrozí tu ale hned několik nebezpečných faktorů na které si musím dávat pozor … ,že mi to někdo ukradne nebo že si s tím pohraje třeba jelen nebo divočák, že do skla ustřelí kamínek z pod kola auta a nebo ho sejme míč hráče…

  Jak to vlastně funguje? Jednoduše! Přimontuji natáčecí hlavu na stativ, potom fotoaparát na natáčecí hlavu na  stativu .Pokud používám  kratší sklo (někdy stačí makroobjektiv s dobrou světlostí a kresbou) tak k natáčecí hlavě přišroubuji tělo fotoaparátu, při používání delšího skla připevním   fotoaparát přímo k sklu (obvykle mívají k tomu určený kroužek pro toto upevnění) . Potom už stačí jednoduše dálkovým ovládačem natáčet toto ovládání doprava nebo doleva (359°) ale také nahoru a dolů (160°).Dá se použít pro jakýkoliv druh fotoaparátu nebo videokamery,ale  potřebujete mít ještě jedno ovládání kterým budete je spouštět .

     Dalším vylepšením této ,,hračky,, je možnost sledování prostoru před objektivem a to ne jenom vizuálně ale také akusticky. Spolu s fotoaparátem je k natáčecí hlavě namontována také infravideokamera s nočním viděním a s mikrofonem kterou lze dobře zaaretovat spolu s fotoaparátem tak že u sebe na malém LCD monitoru přesně vidím kde mám  ostřící bod a co vlastně fotím nebo jen sledovat dění kolem.

Když   natočím fotoaparát tak jak potřebuji stačí namáčknout spoušť dálkového ovládání ,tím zaostřím a potom stačí klasicky domáčknout a vyfotit snímek nebo celou sérii snímků. Fotoaparát pochopitelně musí být pořád v bdělém stavu tak že hned při namáčknutí se probudí z pohotovostního režimu a je možno ihned fotit.

 Celý chod natáčení je absolutně tichý a tak zvěř neplaší ,navíc táto mašinka dokáže pracovat   na 12 V autobaterii  minimálně 150 hodin ! Ale lze ji upravit tak aby se dala vypnout a zpátky na dálku zapnout  tím se čas může mnoho násobně prodloužit, tedy do té doby dokud  mi nějaká ta baterie třeba v fotoaparátu neklekne když to pojede pouze v bdícím stavu. Maximální zátěž pro natáčecí hlavu je 7 Kg což si myslím je dost slušné. Do limitu se vlezu s tělem zrcadlovky,bleskem i nějakým větším sklem nebo s 2 fotoaparáty s různými skly .
 Tady lze potom využít dálkové ovládání fotoaparátu na stejné frekvenci a tak odpálím 2 fotoaparáty najednou nebo přednastavit dálkové ovládání na 2 frekvence a odpálit každý fotoaparát zvlášť. nesmím ale zapomenout který ovládač ke kterému fotoaparátu patří. Ovládání i focení je ale omezeno vzdáleností a to cca 100m . Překážky  mezi natáčením a vámi jako stromy,keře,skály…. zkracují ovládací vzdálenost jak natáčení tak fotoaparátu. Ale i tak si myslím že je to dost ,alespoň mě to stačí a dá se tento malý neduh pohlídat tak že si okolí  směrem ke mě  upravím. Nemusím hned kázet stromy ale třeba se  přemístním někam kde budu mít na natáčecí hlavu lepší výhled na nebude mi stát nic v cestě pro ovládání.


                                                                                                       

                                                                                                                                                     Silvestr Szabo © 2008


 

 

 


přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

28.6.2012 7:44
Karel  e-mail: tolman@tiscali.cz
rotátor
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak jste řešil napajení rotátoru, protože podle obrázku mám stejný a ten je na 24V střidavých a autobaterie má 12V stejnosměrných. Děkuji za odpověď Karel
reagovat
5.4.2009 9:00
Jarek
dotaz
Chci se zeptat kde se dá takové zařízení sehnat? Mohl by si na web hodit alespoň pár obrázků jak to vypadá?
reagovat
11.4.2009 5:52
Silva  web: http://www.naturess.net
Re: dotaz
Celé natáčení je poskládané po doma, až se k tomu dostanu tak sem na web hodím celé video Silva
reagovat
23.3.2010 17:30
Silva
Re: dotaz
http://naturess.net/fotokuchyn-foceni_pomoci_dalkove_rizeneho_nataceni_fotoaparatu_na_stativu-24
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005